Nginx - szybki i stabilny serwer www

08.07.2012 12:41

Już od roku hostujemy sklepy naszych klientów na serwerze Nginx i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego oprogramowania. Serwer www jest szybki, stabilny i nie pożera ogromnej ilości pamięci RAM. 

Obciążenie maszyn się znacznie zmniejszyło od momentu kiedy wdrożyliśmy rozwiązanie oparte o Nginx. A czym więcej zasobów pozostaje niewykorzystanych, tym więcej może zostać przeznaczonych na najbardziej zasobożerne operacje Magento czyli generowanie stron html przez PHP. 

Także zasoby PHP zostają lepiej wykorzystane w porównaniu z serwerem Apache2. Moduły Opcode generują tylko jedną instancję pamięci cache co pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów przez maszynę. Podobny mechanizm w przypadku Apache2 był bardzo trudny do osiągnięcia, a jeśli już to mało stabilny.

Oczywiście trzeba dużo więcej czasu poświęcić konfiguracji serwera Nginx co mija się z celem w przypadku dużych hostingów, tysiącami klientów. Ale w naszym przypadku, gdzie każdy klient jest indywidualnie obsługiwany przez administratora, Nginx sprawdza się idealnie.