Bezpieczeństwo hostowanych sklepów

W czasach coraz powszechniejszych ataków hakerskich, dbanie o najwyższy poziom bezpieczeństwa serwerów to obowiązek każdego administratora. Prowadząc hosting dedykowany, wiemy o tym bardzo dobrze. Oddając swój sklep w nasze ręce, klienci mają pewność, że znajdzie się on pod opieką profesjonalistów, dysponujących właściwymi zasobami, by przeciwdziałać i odpierać wszelkie próby naruszenia bezpieczeństwa.

Serwer dedykowany — czym grozi jego zhakowanie?

Sklepy internetowe to ulubione cele ataków internetowych hakerów. Przejęcie kontroli nad sklepem oznacza, że są oni w stanie pobrać bazę danych klientów i zamówień, przekierowywać płatności na inne konta, albo wykorzystać serwer do rozsyłania spamu. Jeżeli takie praktyki utrzymują się przez pewien czas, serwery mogą trafić na „czarną listę”, która ogranicza ich wiarygodność w oczach wyszukiwarek, zmniejszając zasięg pozycjonowania, a w skrajnych przypadkach nawet całkowicie zablokować połączenie z nimi.

Niestety, takie praktyki zdarzają się coraz częściej, a hakerzy wciąż udoskonalają swoje techniki. Dlatego tak ważne jest, by hosting dedykowany, z którego korzystamy, był jak najbardziej odporny na ataki. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wdrożyliśmy wiele rozwiązań, które pozwalają naszym klientom spać spokojnie. 

Kobieta siedzi przy komputerze, bezpieczny serwer dedykowanyKobieta siedzi przy komputerze, bezpieczny serwer dedykowany

Administracja Magento — jakich zabezpieczeń używamy?

Nasz hosting Magento oferuje szereg zabezpieczeń, które pozwalają zapobiec, a w razie konieczności, szybko odeprzeć atak hakerski. Stawiamy na dywersyfikację narzędzi, a także stałe monitorowanie zachowań serwerów. Nasze zabezpieczenia to m.in.

  • Wykorzystanie oprogramowania Nginx i podobnych
  • Częste aktualizacje Magento
  • Skanowanie serwerów skryptami identyfikującymi podejrzane zachowania nie tylko na stronach, ale również w skrzynkach e-mail
  • Zewnętrzne firewalle
  • Monitorowanie statusów serwerów i ich obciążenia
  • Monitorowanie statusów certyfikatów SSL
  • Kontrolowanie ilości dostępnego miejsca na serwerach
  • Natychmiastowe wsparcie techniczne na wypadek ataku

Podane zabezpieczenia doskonale sprawdzają się w codziennych praktykach związanych z bezpieczeństwem, jakiego potrzebują serwery dedykowane. Przyjrzyjmy się tym rozwiązaniom bliżej. 

Mężczyzna przegląda zawartość strony internetowej, szybki hostingMężczyzna przegląda zawartość strony internetowej, szybki hosting

Oprogramowanie

Najskuteczniejsze środki bezpieczeństwa zaczynają się już na poziomie konfiguracji serwera. Wykorzystywane maszyny wyposażone są między innymi w oprogramowanie Nginx — wydajny i skalowalny serwer www. Jest on lepiej dopasowany do wymagań stawianych przez serwery dedykowane, w przeciwieństwie np. do konkurencyjnego Apache2. Takie rozwiązanie oferuje nie tylko wyższą wydajność, ale również szersze pole do manewru dla administratora wdrażającego wszelkie zmiany do hostowanego oprogramowania. 

Przyjrzyjmy się sytuacji, w której wykryte zostają luki bezpieczeństwa w samym Magento. Dzięki przemyślanej i dopracowanej konfiguracji naszych serwerów jesteśmy w stanie szybko zabezpieczyć podatne zasoby u wszystkich klientów jednocześnie, jeszcze zanim dojdzie do ataku. 

Aktualizacja Magento

 

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na utrzymanie bezpieczeństwa witryny działającej na Magento, jest aktualizacja jego oprogramowania. Pozwala to na pozbycie się błędów starszych wersji, które umożliwiają włamanie i przejęcie kontroli nad sklepem. Należy więc pamiętać o tym, że aktualizacja oprogramowania to nie tylko nowe funkcje, ale przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa. Oferując hosting Magento, wsparcie w aktualizacji oferujemy gratis.

Hosting dedykowany i wsparcie techniczne w pakiecie

Nietypowa aktywność

Jednym z pierwszych sygnałów, że na stronie dzieje się coś niepokojącego, jest zwiększony ruch i powolne ładowanie się stron. Powody takiego zachowania mogą być prozaiczne: zwiększenie organicznej liczby wejść, albo roboty próbujące w krótkim czasie dodać do swojej bazy obszerny katalog produktów. Niestety może być to też oprogramowanie hakerskie, skanujące stronę w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach. 

Aby dostrzegać takie nietypowe zachowania, wdrożyliśmy skrypty, które za pozwoleniem klienta, kilka razy dziennie skanują serwer dedykowany w poszukiwaniu aktywności robotów wykradających zasoby witryny. Pozwala to na szybką reakcję w razie ataku. 

Włamania mogą dotyczyć również kont pocztowych, podczas których serwer wykorzystywany jest do rozsyłania spamu. Zablokowanie takich aktywności jest możliwe dzięki zewnętrznym firewallom oraz wspomnianym wcześniej skryptom, które rozpoznają takie przejawy podejrzanych zachowań. 

Mężczyzna siedzi przed komputerem, dbanie o bezpieczeństwo, bezpieczny serwerMężczyzna siedzi przed komputerem, dbanie o bezpieczeństwo, bezpieczny serwer

Monitorowanie

Zgodnie ze starym powiedzeniem, że lepiej zapobiegać, zamiast leczyć, dużą uwagę przykładamy do wychodzenia naprzeciw potencjalnym problemom z serwerami, monitorując ich stan. Niezakłócona dostępność i bezbłędne działanie to podstawowe wymagania, które musi spełniać profesjonalny hosting Magento. 

Jeśli chodzi o dostępność, stale monitorujemy dostępność naszych serwerów w sieci, a w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, zgłaszamy sprawę technikom zajmującym się obsługą serwerów na miejscu. Co więcej, jesteśmy powiadamiani o każdym restarcie maszyny, co pozwala nam dostosować działania do zaistniałej sytuacji i zatroszczyć się oto, by sprzęt był dostępny jak najdłużej, bez nieprzewidzianych przerw w działaniu. 

Oprócz dostępności, na bieżąco sprawdzane są również kluczowe parametry serwerów i ich komponenty, takie jak temperatura procesora, błędy pamięci RAM, błędne sektory na dyskach. W razie wykrycia usterek natychmiast kontaktujemy się z obsługą techniczną w celu naprawy, lub wymiany niesprawnych komponentów. 

Trzymamy rękę na pulsie również jeżeli chodzi o wykorzystanie przestrzeni dyskowej. Ze względu na swoją specyfikację, Magento potrafi się szybko rozrosnąć, a przepełniony serwer nie może działać poprawnie. Niestety, często nawet sami programiści nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, ile wolnego miejsca zostało, dlatego naszym zadaniem, jako administracji hostingu, jest monitorowanie zapełnienia serwera, zgłaszanie potencjalnych problemów klientowi, a także zapewnienie pomocy związanej z porządkowaniem miejsca na serwerze i usuwaniem niepotrzebnych plików. W ten sposób serwer dedykowany zachowuje maksimum wydajności.

Monitor z kłódką, bezpieczny hostingMonitor z kłódką, bezpieczny hosting

Certyfikaty bezpieczeństwa


W dzisiejszych czasach żadna poważna witryna nie może obejść się bez certyfikatu SSL. Pozwala on zabezpieczyć stronę sklepu internetowego przed przechwyceniem przez osoby postronne poufnych informacji, takich jak dane adresowe, dane zamówienia, a także hasła logowania do serwisu.

Nie wystarczy jednak jednorazowa instalacja certyfikatu. Wymaga on odnawiania co jakiś czas. W razie jego przedawnienia, strona przestaje działać, a odwiedzający otrzymują komunikat ostrzeżenia o problemach połączenia ze stroną sklepu. Dostęp do witryny zostaje zablokowany, a na to nie może sobie pozwolić żaden sklep. 

Nasz hosting Magento wyposażony jest w skrypty, które na bieżąco monitorują ważność certyfikatów stron znajdujących się na serwerach. Dzięki temu możemy szybko przypomnieć klientom o ich odnowieniu i zachować ciągłość działania sklepu. 

Administracja Magento — stawiamy na bezpieczeństwo

Oferowany przez nas hosting dedykowany doskonale odpowiada na potrzeby klientów prowadzących sklepy internetowe, zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i optymalizacji działania. W czasach, kiedy cyberprzestępczość coraz bardziej się rozwija, inwestycja w bezpieczeństwo to kwestia, której nie można ignorować. 

 

 

Copyright © 2010-2022 by hosting-magento.pl running at Magento 2. Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookie przeglądarki internetowej. Na stronie użyto grafik pochodzących z zasobów storyset.com